Az őszülés leggyakrabban a harmincas éveinkben jelenik meg, és az évek múlásával egyre nagyobb mértékben jelentkezik. Fiatal éveinkben a hajtüszőben lévő melanocita sejtek termelik a melanint, vagyis színanyagot. Amikor a pigmentsejtek már nem termelik a festékanyagot, akkor a hajszál elszíntelenedik, vagyis őszülni kezd. Idővel a pigmentsejtekben lévő melanin eloxidálódik, aminek köszönhetően a hajszál elveszti színét. Az őszülés okát ugyan még nem fejtették meg, de állhat a hátterében genetika, hormonális okok, gyógyszerek, táplálkozás, stressz.
Az első ősz hajszálak megjelenésénél még nem mindenki rohan a drogériába hajfestéket venni, de amikor egyre több fehér hajszál jelenik meg, akkor azokat el akarják fedni. Fontos tudni azonban, hogy a drogériás színező nem olyan jó őszfedő, mint a professzionális hajfesték, ezért érdemes fodrász segítségét kérni, vagy fodrászkellék üzletbe menni, ahol szintén tudnak segíteni.
Az őszülés nem csak a haj színére, hanem annak szerkezetére is kihat. Ilyenkor hajszálak szárazabbá és rugalmatlanabbá válnak, és mivel a melanin termelés csökkent, így azok festése is nehezebb feladat. Az is előfordulhat, hogy az otthon festett ősz haj 2-3 hét múlva ledobja magáról a festéket. Ebben segíthetnek a kifejezetten ősz fedésre kifejlesztett hajfestékek.
Természetesen minden nő azt szeretné, hogy festés után a hajszíne gyönyörű legyen, ami az őszülő haj esetében nehezebb feladat. Ha a homloknál nagyon sok ősz hajszál van, illetve a haj nagyon száraz, sérült, vastag szálú, akkor nehezebben foghatja be a festék, ilyenkor érdemes előpigmentálni a hajat. Ezáltal a festék jobban rögzül a hajon, illetve hatása is hosszabb távú lehet anélkül, hogy tovább roncsolná, törné a hajat.
Az előpigmentálás nem bonyolult folyamat, annyit jelent, hogy pigmenteket adunk a hajhoz oxidálószer nélkül. Az előpigmentáláshoz egy színmélységgel világosabb festéket kell használni, mint amivel festeni fogjuk a hajat. Egy rész festéket két rész vízzel kell elkeverni és felvinni a hajra a hajvégektől haladva a tő felé. Ezt követően jöhet a haj festése, vagyis a hajfesték felvitele oxidálószerrel kikeverve.
Mivel az ősz haj szerkezet megváltozik, sprődebb lesz és kevésbé rugalmas, érdemes másként kezelni. Az őszülés nagyon hosszú folyamat, így a haj ápolása is nehezebb feladat lesz, hiszen az ősz haj és a pigmentált haj egészen más minőségű. Érdemes ilyenkor kímélni a hajat és a fejbőrt is, ezért sokszor nem a haj teljes festését ajánlják, hanem a melírozást. Az melírozás ebben az esetben remek megoldás lehet, hiszen nem kell olyan gyakran újra festeni a hajat, a lenövés nem lesz annyira feltűnő.
Sokan választák a festett haj lenövesztését, és hagyják őszen a hajukat, új fazont vágatnak, majd lenőtt ősz hajba melírt tetetnek, így egy egészen különleges hatás érhető el.
Mivel fárasztó és időigényes 4-5 hetente fodrászhoz járni a hamvas szálak elfedése miatt, sokan választják az otthoni hajfestés. Ebben az esetben azonban érdemes néhány alapvető szabályt betartani:
- professzionális, őszfedő festéket választani fodrászkellékesnél
- mindig az ősz hajszálakkal kezdeni a festést
- elegendő mennyiséget kell felvinni a hajra, nem szabad spórolni az anyaggal
- ha túl sokáig tart felvinni a festéket, akkor ne hagyjuk rajta a dobozon írt ideig, mert ha túl sokáig van rajta a festék, akkor a haj könnyen sérülhet
- a festéket ne vigyük fel közvetlenül hajmosás után
- minden esetben végezzünk allergia tesztet
- égő, viszkető érzés esetén azonnal mossuk le a festéket
- melírozás esetén mindenképp kérjük fodrász segítségét.